Akü Bitince Ne Yapılır?
Akü Bitince Ne Yapılır?
 • 9.10.2023
En yakın akü servisine kontrol ettirilerek akünün bitişi tespit ettirilmelidir. Akü kullanım ömrünü tamamladı ise akü değişimi yapılmalıdır, deşarj veya bakım ihtiyacı tespit edildi ise akü şarj ve talimatları doğrultusunda gerekli işlem yapılmalıdır.

Akü takviyesi yapmadan önce şunlara dikkat etmelisiniz:

 1. Plastik koruyucuların kontrolünü sağlayın.

 2. Akü yüzeyinde metal cisimler olmadığından emin olun.

 3. Her iki aküde de voltaj ve amper uyumuna dikkat edin. Akü modelinin kontrolünü yapın, özellikle start-stop akü gibi özel işlevlere sahipse.

 4. Takviye işlemine başlamadan önce bağlantı kablolarının hareketli veya sıcak noktalarla temas etmediğinden emin olun.

Akü takviyesi yaparken aşağıdaki adımları takip ederek güvenlik önlemlerini almalısınız:

 1. Motoru ve tüm elektrik yüklerini (kontak, lambalar, radyo vb.) kapatın.

 2. Aküden (jump-start) aküye bağlantı yapılacak araçların akü gerilim sisteminin (örneğin, 12V veya 24V) aynı olduğundan emin olun.

 3. Kullandığınız kablonun araçlarda hareketli veya sıcak noktalara (egzoz, radyatör, pervane vb.) temas etmediğinden emin olun.

 4. İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline, diğer ucunu dolu olan akünün (+) terminaline bağlayın.

 5. Daha sonra takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölümüne bağlayın.

 6. İlk olarak dolu akülü aracı çalıştırın, ardından boş akülü aracı çalıştırın.

 7. Araçlar çalıştıktan sonra boş akülü araçtan başlayarak, önce (-) negatif, sonra (+) pozitif terminallerden sırayla kabloları çıkarın.

Akü takviye kablosu bağlama işleminde siyah kablolar (-), kırmızı kablolar ise (+) kısıma bağlanır. Bu düzen, her iki araçta da aynıdır. Sadece (-) kısımlar dolu aküde (-) kısma bağlanırken, boş aküde bağlama işlemi kaportadaki herhangi bir metal yüzeyde yapılmalıdır.

Güvenin, Performansın ve Kalitenin Adresi